HPV Virus, Kondilomi i Vakcine Protiv Raka Grlića Materice - Kompletan Vodič
Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice - simptomi, dijagnoza, lečenje i prevencija.
HPV Virus i Kondilomi: Simptomi, Lečenje i Prevencija
Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrokovani su humanim papiloma virusom (HPV) koji inficira epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona.
Postoji više od 80 tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. HPV tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu izazvati ravne, gotovo nevidljive bradavice sa potencijalom da postanu maligne, dok tipovi 6 i 11 obično izazivaju vidljive kondilome koji retko prelaze u rak.
Kako se prenosi HPV virus?
HPV se prenosi pre svega seksualnim kontaktom, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. U retkim slučajevima moguće je širenje virusa sopstvenim rukama sa inficiranih na zdrave delove tela.
Inkubacioni period (vreme od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana, što otežava praćenje izvora infekcije.
Klinička slika i dijagnoza
Kondilomi se kod muškaraca najčešće javljaju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre, dok se kod žena obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama i perineumu. To su mekane, izdužene tvorevine često sa karfiolastom površinom, beličaste ili ružičaste boje.
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a u složenijim slučajevima koriste se histološka, ultrastrukturna i imunološka ispitivanja. Važno je naglasiti da se HPV ne može detektovati analizom krvi, jer virus celi svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Metode lečenja kondiloma
Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Najčešće metode uključuju:
- Krioterapiju - spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana do potpunog nestanka bradavica
- Laser terapiju - posebno efikasna za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu
- Medikamentozno lečenje - korišćenje 0.5% rastvora podofilotoksina, trihlorsirćetne kiseline ili 5-fluoracil kreme
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa (bradavice), a ne i sam virus. Nakon terapije, virus može ostati u organizmu u latentnom stanju.
Kondilomi tokom trudnoće
Tokom trudnoće, zbog pada imuniteta, kondilomi mogu pokazivati ubrzano širenje. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, a laserska vaporizacija grlića materice obično se vrši 15-20 dana pre termina porođaja, bez rizika po majku i plod.
Prevencija - vakcine protiv HPV
U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV - Cervarix i Gardasil. One deluju na kancerogene tipove HPV virusa i blokiraju njihovu sposobnost da izazovu karcinom. Vakcine se preporučuju devojkama između 9 i 26 godina, najbolje pre početka seksualnog života.
Vakcinacija se obavlja u tri doze - druga doza se daje dva meseca nakon prve, a treća šest meseci nakon prve doze. Iako vakcine ne leče postojeću infekciju, efikasno sprečavaju infekciju novim tipovima virusa.
Statistike pokazuju da u Srbiji svakog dana jedna žena umre od raka grlića materice, a godišnje se otkrije oko 1.400 novih slučajeva. Vakcinacija predstavlja ključnu preventivnu meru u borbi protiv ove bolesti.
Zaključak
Kondilomi su neprijatna, ali česta pojava uzrokovana HPV virusom. Iako većina tipova HPV nije opasna, neki mogu dovesti do razvoja raka, posebno raka grlića materice kod žena. Važno je pravovremeno prepoznati simptome i konsultovati lekara, kao i razmotriti mogućnost vakcinacije kao preventivne mere.
Ukoliko imate bilo kakve sumnje, savetuje se konsultacija sa stručnim licem i eventualno traženje drugog mišljenja, kako bi se osigurala pravilna dijagnoza i odgovarajući tretman.